Niektórych właścicieli psów to może zaskoczyć a inni z tym mogą mieć już pełno doświadczenia - kinetoza u psów. Kinetoza to psia choroba lokomocyjna, która może być spowodowana jazdą samochodu, stresem lub niepokojem. Najczęstszymi objawami są wymioty, nadmierne ślinienie, trzęsienie nóg przy wsiadania do auta, dyszenie, oblizywanie się lub mlaskanie itd.
Na kinetozę najbardziej podatne są szczenięta, które nie są jeszcze w stanie szybko skoordynować swoich systemów równowagi na podstawie bodźców odbieranych przez narządy zmysłów. Problem ten nie musi jednak zniknąć nawet z czasem, ponieważ psy kojarzą samochód z tym nieprzyjemnym doświadczeniem, a stres związany ze zbliżaniem się do samochodu może powodować kinetozę. Psy mogą również kojarzyć podróż samochodem z innymi nieprzyjemnymi doświadczeniami, najczęściej wizytą u lekarza. Psy schroniskowe, które zostały gdzieś zabrane i porzucone przez pierwotnego właściciela, są również bardziej podatne na kinetozę.
Istnieją zarówno homeopatyczne, jak i konwencjonalne leki na kinetozę. Ale to nie jest tematem naszego artykułu, chcemy dać Ci wskazówki, jak pozbyć się kinetozy raz na zawsze.
Środowisko w samochodzie
Jest jedna podstawowa rzecz, którą należy powtórzyć, a mianowicie to, że pies w samochodzie potrzebuje wystarczającego dopływu świeżego powietrza. Nawet my, ludzie, otwieramy okno, gdy nie czujemy się dobrze. Jednocześnie samochód nie powinien być ciepły, ale raczej schłodzony, a pies powinien mieć dostęp do dostatecznej ilości płynów. Należy również ograniczyć ilość jedzenia spożywanego przez psa przed podróżą.
Aby zminimalizować obciążenie aparatu przedsionkowego, dobrze jest, aby pies rejestrował ruch tylko w jednym kierunku, do przodu lub do tyłu. Widok z bocznej szyby jest zatem niezalecany. Pies odbiera zatem nie tylko ruch samochodu na boki w stosunku do otaczających go obiektów, ale także ruch obiektów, osób lub zwierząt w różnych kierunkach w stosunku do poruszającego się samochodu. Do tego dochodzi podskakiwanie samochodu na wybojach, tj. ruch w górę i w dół. Najlepszym miejscem do umieszczenia psa jest w tym przypadku bagażnik, gdzie będzie mu wygodnie w wystarczająco przestronnej klatce, przyjmując pozycję, która pomoże mu poradzić sobie ze wstrząsami samochodu.
Psychosomatyka
Cięższym zadaniem będzie usunięcie stresu, który powstał u psa już wcześniej, ale z większą dawką cierpliwości poradzą sobie państwo nawet z tym problemem. Pierwszym ważnym zadaniem jest zrezygnowanie z wszystkich podróży samochodem. Po prostu cieszcie się otoczeniem, bawcie się, ćwiczcie... Twój pies będzie szczęśliwy, że jest z Tobą.
Na pierwszą podróż po takiej przerwie warto wybrać inny samochód, do którego pies nie jest jeszcze przyzwyczajony. Nie jest to jednak konieczne, nie każdy ma dostęp do wielu pojazdów. „Wyściel” klatkę lub legowisko w samochodzie ulubionym kocem, zabawką i dorzuć kilka smakołyków. Spróbuj pozwolić psu zaaklimatyzować się w samochodzie przez chwilę w ciszy bez włączonego silnika, może się nawet trochę pobawi.
Na początku zaleca się jeżdżenie krótszych dystansów, na przykład tylko parę minut do pobliskiego parku, ważne jest aby pies widział że będzie miał frajdę. To jest bardzo ważne, ponieważ chcemy żeby nasz pies miał z podróżowaniem związane miłe przeżycia. Bądź pozytywnie nastawiony, nie wyglądaj na zmartwionego i nie użalaj się nad psem. Wysiadając z samochodu, chwal go, możesz go nawet nagrodzić. Stopniowo wydłużaj podróże, a zobaczysz, że za kilka tygodni Twój pies będzie się cieszyć na myśl o wsiadaniu do samochodu.